تفکیک جنسیتی ساعتی در انجمن علمی دانشگاه فردوسی مشهد

۲۴ مهر ۱۳۹۲

مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد در اقدامی عجیب خواستار حضور دانشجویان دختر و پسر در محل انجمن های علمی این دانشگاه به صورت تفکیک شده در ساعاتی خاص شدند.

این طرح پس از اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی کامل انجمن های علمی ارائه شده است.

 

                         ۲۴ مهر ۱۳۹۲

مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد در اقدامی عجیب خواستار حضور دانشجویان دختر و پسر در محل انجمن های علمی این دانشگاه به  صورت تفکیک شده در ساعاتی خاص شدند.

این طرح پس از اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی کامل انجمن های علمی ارائه شده است.

سایت تابناک در گزارشی از این رویداد می نویسد: دو هفته به آغاز سال تحصیلی جدید مانده، طرح تفکیک جنسیتی به ابتکار یکی از مدیران دانشگاه فردوسی مشهد در یک دانشکده به اجرا درآمد تا در ادامه راه نه تنها حدود شش هزار دانشجوی دانشکده از دستور این مدیر شگفت زده شوند، بلکه شدت عجیب بودن ماجرا کاری کند که در تصمیم اتخاذ شده تجدید نظر صورت گرفته و معجون نهایی خنده‌دار به نظر برسد.

بر اساس این گزارش معاونت آموزش دانشکده مهندسی این دانشگاه در هفدهم شهریور ماه گذشته، تصمیم به اجرای تفکیک جنسیتی در سطح دفاتر انجمن‌های علمی و دفتر سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی دانشکده مهندسی می‌گیرد؛ به این صورت که برای جلوگیری از اختلاط دانشجویان، اتاق‌های انجمن‌های علمی رشته‌های مختلف را متعلق به «برادران» دانسته و تمامی «خواهران» عضو این انجمن ها را در مکانی که متعلق به جهاد دانشگاهی بود، تحت عنوان «انجمن‌های علمی خواهران» جانمایی کند.

این تصمیم با اعتراض دانشجویان، به ویژه اعضای این انجمن های علمی مواجه شده و پیگیری امر توسط مسئولان دانشگاه در دستور کار قرار می‌گیرد اما نتیجه‌ای حاصل نشده و پیرو آن، انجمن‌های علمی و دفتر جهاددانشگاهی دانشکده مهندسی در اعتراض به این رویکرد توهین آمیز، فعالیت‌های خود را  به حالت تعلیق درآورده و شورای صنفی-رفاهی دانشگاه فردوسی نیز مراتب را در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده و اعتراض خود را از تصمیم اتخاذ شده اعلام می‌نماید.

mashhadtafkik

نامه اعتراضی شورای صنفی-رفاهی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد به دکتر توفیقی

 

تفکیک ساعتی انجمن علمی در دانشگاه فردوسی مشهد

پس از اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی انجمن علمی، مسئولین دانشگاه فردوسی مشهد شیوه دیگری را برای اعمال تفکیک جنسیتی انتخاب می کنند: تفکیک جنسیتی ساعتی!

بر اساس این گزارش، قرار است فضای اختصاص داده شده به تمامی انجمن‌های علمی، روزانه دو ساعت در اختیار دانشجویان دختر و دو ساعت در اختیار دانشجویان پسر قرار گرفته و اعضای انجمن‌های علمی و سایر دانشجویان دانشکده اجازه بیابند چهار ساعت در روز به صورت مختلط از این فضا استفاده نمایند.

در سال های اخیر شیوه های مختلفی از طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه های کشور به مرحله اجرا رسیده است.

این در حالی است که سرپرست فعلی وزارت علوم، دکتر توفیقی، بارها مخالفت خود را با تفکیک جنسیتی دانشجویان اعلام کرده است.

این نوشته در خبر ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.