مراسم سالگرد «آمنه زنگنه» در جوی امنیتی برگزار گردید

amenezangenebozorgdashtse

روز یکشنبه ۲۱ مهرماه مراسم سالگرد آمنه زنگنه دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که مهرماه ۱۳۹۰ در خوابگاه شهید مرادی این دانشگاه کشته شد، به همت جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار گردید.

روز یکشنبه ۲۱ مهرماه مراسم سالگرد آمنه زنگنه دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که مهرماه ۱۳۹۰ در خوابگاه شهید مرادی این دانشگاه کشته شد، به همت جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار گردید.

این مراسم با حضور شماری از اساتید، دانشجویان و دانش اموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

برگزار کنندگان این برنامه تلاش زیادی برای اجرای آن در داخل دانشگاه داشتند که در امتداد رفتار هشت سال گذشته رئیس دانشگاه، مجوز برگزاری برنامه صادر نشد و این مراسم خارج از دانشگاه برگزار گردید.

سو مدیریت و نبود امکانات مناسب پیش از این هم باعث قطع پای سعید عربلو دانشجوی ممتاز رشته برق گردیده بود.

در این مراسم دکتر افشار از اساتید دانشگاه و برخی فعالین دانشجویی در مورد اتفاقات منجر به فوت خانم زنگنه و سایر مشکلات سال های گذشته صحبت کردند.

لازم به توضیح است که با وجود گذشت چهار ماه از انتخابات هیچ تغییری در رویکرد مدیریت دانشگاه امیر کبیر دیده نمی شود و در طول هفته گذشته دو نشریه منتقد این دانشگاه توقیف شدند.

amenezangenebozorgdashtdo

اخذ تعهد از سوی نیروهای امنیتی برای برگزاری مراسم یادبود

ساعاتی پیش از برگزاری این مراسم نیز دانشجوی مسئول برگزاری به پایگاه هشتم پلیس امنیت احضار شده و پس از بازجویی مجبور به نوشتن تعهد نامه ای جهت پیشگیری از سیاسی شدن مراسم  گردید.

طبق گزارش های رسیده به دانشجونیوز، نیروهای امنیتی ضمن حضور در محل مراسم، با فیلمبرداری از حضار قصد ترعیب آنان و بر هم زدن مراسم را داشته اند که با تلاش دانشجویان مراسم به آرامی پایان می پذیرد.

سخنرانان مراسم ضمن اشاره به ماجرای کشته شدن مرحوم آمنه زنگنه و فجایع مشابهی همچون احتمال قتل دختری در دانشگاه همدان خواهان ایجاد شرایطی جهت نظارت بیشتر دانشجویان بر عملکرد مسولین شدند تا از تکرار این فجایع پیشگیری گردد.

مهم ترین مطالبه دانشجویان نیز در این مراسم احیای شوراهای صنفی و تقویت این نهاد دانشجویی بوده است.

آمنه زنگنه، دانشجوی مقطع ار‌شناسی ارشد رشته پلیمر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)، ظهر دوشنبه ۱۱ مهر سال ۹۰، بر اثر استنشاق گاز ناشی از اسید در حمام خواب‌گاه دچار خفگی شد و درگذشت.

مسئولان خوابگاه بدون اعلام عمومی، برای بازشدن گرفتگی لوله‌ و چاهای فاضلاب‌ حمام‌ها، اسید به داخل لوله‌ها ریخته‌ بودند. آمنه زنگنه دانشجوی درگذشته، بی‌خبر از این موضوع وارد حمام شده و وقتی آب را باز کرده، تولید گاز اسید منجر به درگذشت وی شد.

این موضوع یک هفته تجمع دانشجویان را در پی داشت که در آن خواستار استعفای رییس دانشگاه و سایر مسئولین ذی ربط شدند.

این نوشته در خبر ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.