سینا قنبری یکی از جوانان معترض، در زندان اوین «خودکشی» کرد

سینا قنبری (زاده: تهران، ۱۳۷۳ یا ۱۳۷۴، درگذشته: ۱۷ دی ۱۳۹۶) یک جوان معترض ایرانی بود که ابتدا در جریان تظاهرات ۱۳۹۶ ایران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در روز ۱۷ دی‌ماه در بند قرنطینه این زندان در‌گذشت.

روز 16 دی 1396در زندان اوین در اثر شدت فشار ها و درد شدید به ایشان متادون با دوز بالاتزریق شده که براثر تزریق بالای متادون و حالت تهوع شدید جان میسپارد.

محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تاسف، مرگ سینا قنبری را تایید و از صحت آن خبر داد. در پی مرگ این جوان صادقی خواستار ورود مجلس برای بررسی این موضوع شد.

محمود صادقی،‌ نماینده مجلس، با تایید مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان تظاهرات ۱۳۹۶ ایران، نسبت به تکرار وقوع آنچه «کهریزک دوم»‌ نامید،‌ هشدار داد. در این میان، یک مقام قضایی،‌ دلیل مرگ سینا قنبری را «خودکشی» اعلام کرد. پیشتر کمیته‌ی پیگیری‌ بازداشت‌های دی‌ماه ۹۶ پس از انتشار خبر درگذشت یکی از بازداشت‌شدگان در زندان اوین، خبر داد که سینا قنبری جوان ۲۳ ساله‌ تهرانی که چند روزی بود در بند قرنطینه زندان اوین در بازداشت بسر می‌برد به دلایلی نامعلوم جان سپرده است.ساعاتی پس از انتشار خبر مرگ سینا قنبری مدیر کل زندان‌های تهران گفت که این زندانی در دستشویی زندان خودکشی کرده است.

نماینده مردم تهران، محمود صادقی در حالی به رئیس جمهور برای جلوگیری از وقوع آنچه وی «کهریزک دوم» خواند، هشدار می‌دهد که در جریان اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران در سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند. از آن پس، از این جریانات تحت عناوینی همچون «وقایع کهریزک» و یا «کشتار کهریزک» و یا با عناوین مشابه دیگر یاد می‌شود.

این نوشته در زندانی سیاسی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.