بیشترین شیوع مصرف موادمخدر در جامعه «کارگران» است

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در ایران، گفت که ۵.۴ درصد در میان جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ایران به مواد مخدر اعتیاد دارند که از این میان جامعه کارگری در محیط‌های صنعتی با ۲۲.۳ درصد بیشترین شیوع مصرف مواد مخدر را دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، حمید صرامی در شصت و یکمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، گفت: “در سال ۹۴، ۲.۱ درصد از دانش آموزان مقطع متوسطه دوم از مواد مخدر استفاده کرده‌اند. همچنین در سال ۹۰ تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر بیش از سه میلیون و ۳۹۱ هزار نفر (۶.۹ درصد) در سطح وابستگی تا وابستگی شدید بود”.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۱۳۹۴ تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر به دو میلیون و ۸۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر (۵.۳۹ درصد) کاهش یافته است، اظهار کرد: “از این تعداد نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مصرف کننده غیرمستمر مواد مخدر بودند”.

مدیرکل دفتر و تحقیقات آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شرایط جهانی تولید و مصرف مواد مخدر تصریح کرد: “در سطح جهانی آمار مصرف کنندگان مواد مخدر از ۲۶ میلیون نفر به بیش از ۲۹ میلیون نفر در بین جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله افزایش یافته است. این به آن معنی است که نرخ شیوع مواد مخدر در سطح جهانی از ۴.۹ به ۵.۹ درصد رسیده است. این آمارها نشان می‌دهند که باید در کشور نسبت به افزایش تولید و مصرف مواد مخدر آمادگی داشته باشیم”.

صرامی در ادامه با اشاره به افزایش مصرف ۳۴۵ درصدی روانگردان‌ها از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ افزود: پ”یامدهای این افزایش در سطح جهانی کاهش سن مصرف و رشد شیوع در نوجوانان و جوانان، افزایش مصرف مواد مخدر در زنان، شاغلین و تحصیلکردگان است. همچنین نهاد خانواده، محیط‌های آموزشی، محلات و محیط‌های کاری با افزایش مصرف مواد مخدر ضربه پذیر خواهند شد و در نهایت تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی مواد افزایش می‌یابد”.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد از زمین‌های زیر کشت خشخاش در جهان در افغانستان قرار دارد، گفت: “تولید تریاک در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ با رشد ۴۷۶۵ درصدی همراه بوده است”.

این نوشته در کارگران ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.