محرومیت از تحصیل بیش از ۱۰۰ بهایی در سال ۹۶

دو شهروند جوان بهایی که پس از شرکت در کنکور سراسری سال ۹۶ به دلیل مذهب خود از تحصیل محروم شده‌اند به کمپین حقوق بشر در ایران گفتند پس از مراجعه آن‌ها به سازمان سنجش آموزش کشور به صراحت به آن‌ها گفته شده به دلیل بهایی بودن قادر به تحصیل نیستند مگر این‌که در نامه‌ای بنویسند به اسلام معتقد هستند و از قوانین «بیت‌العدل» نبعیت نخواهند کرند. سایت پیام نیوز که اخبار جامعه بهاییان در ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده در هفته‌های گذشته حداقل ۱۰۰ شهروند بهایی که در کنکور سراسری سال ۹۶ شرکت کرده‌اند به دلیل دیانت‌شان از ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه محروم شدند. برخی از آنها برای چندمین سال شرکت و مجددا مانند سالهای قبل از تحصیل محروم شدهاند.

 این تعداد جوان بهایی محروم از تحصیل همگی پس از مرحله نتیجه‌ انتخاب رشته با عبارت «نقص پرونده» مواجه شدهاند. شرکت‌کنندگان در کنکور طبق نام و شماره داوطلبی خود باید به وب‌سایت سازمان سنجش ایران مراجعه کنند تا نتیجه انتخاب رشته را متوجه  شوند اما همگی آنها پس از وارد کردن نام و شماره داوطلبی خود با پیامی در یک جمله کوتاه مواجه شدهاند: «دواطلب گرامی به دلیل نقض پرونده لطفا به واحد پاسخگویی سازمان سنجش مراجعه کنید.»

پس از مراجعه به اکثر آنها به صراحت گفته شده به دلیل بهایی بودن و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آنها قادر به تحصیل نیستند مگر در نامهای توبه و اعتراف کنند که به دین اسلام معتقد هستند.

یک شهروند ۱۹ ساله بهایی که نخواست نامش ذکر شود، درباره نحوه محرومیت از تحصیل‌اش به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «در کنکور سراسری سال ۹۶ بعد از اینکه رتبه‌ام اعلام شد مانند سال پیش برای یکی از رشتههای مهندسی که سال گذشته نیز انتخاب کرده بودم را درخواست داد اما بعدتر در سایت اعلام نتایج نوشته شده بود که من مواجه با نقص پرونده شدم و باید به سازمان سنجش مراجعه کنم. در آنجا شخصی با فامیلی جعفری به من به طور واضح گفت چون بهایی هستم، نقص پرونده خوردم. او دو فرم روبهرویم گذاشت. در یکی از فرمها باید مشخصات خودم را وارد می‌کردم. فرم دوم اما تعهد‌نامهای بود که گفت اگر تمایل دارم آن را امضا کنم. در ابتدای این تعهدنامه چیزی شبیه این نوشته شده بود که من بهایی و بهایی‌زاده هستم و قوانین کشورم را به قوانین جایی که از آن پیروی می‌کنم که در فلسطین قرر دارد و به آن بیت‌العدل میگوییم ارجحیت میدهم و تعهد میدهم هیچگونه فعالیت و تشکیلات مذهبی انجام ندهم. اما بخش دوم می ‌گفت که من هر چه بالا نوشته شده را قبول ندارم و گفتههای بیت العدل را به قوانین کشورم ارجحیت میدهم.»

این شهروند ۱۹ ساله با اظهار اینکه متعجب از این تعهدنامه عجیب بوده، به کمپین گفت: «من تعهدنامه را امضا نکردم و از او یک برگه سفید خواستم. در برگه سفید که به من داد نوشتم که من بهایی و بهایی‌زاده هستم و به دیانت بهایی معقتد بوده و هستم و خواهم بود و کشورم ایران را دوست دارم. نوشتم که اگر وارد دانشگاه شوم تا زمانی که از دین و اعتقادم سوالی نشود چیزی نخواهم گفت. زیر نوشته خودم را امضا کردم و تحویلش دادم.»

او در ادامه گفت: «آقای جعفری گفت نوشتهام را بررسی میکنند و اگر مورد تایید واقع شد به دانشگاه راه خواهم یافت. خداحافظی کردیم و آمدم بیرون. اما از آن زمان تاکنون از دانشگاه هیچ خبری نشده و گمان میکنم که مورد تایید سازمان سنجش قرار نگرفته است. بنابراین من برای دومین سال به دانشگاه راه پیدا نکردم و نمیتوانم مانند بقیه هم سن و سالهایم درس بخوانم.»

این جوان بهایی که سال گذشته نیز در کنکور سراسری و آزاد هر دو شرکت کرده و نهایتا از رفتنش به دانشگاه ممانعت شده به کمپین گفت: «در کنکور ۹۵ در دانشگاه غیرانتفاعی یکی از شهرستانها در همان رشته مهندسی قبول شدم. اما در هنگاه ثبت نام وقتی متوجه مذهبم در ستونی که مذهب قید شده، شدند. به طور واضح و صریح گفتند که ما از سازمان سنجش مستقیما دستور داریم که بهاییان را ثبت نام نکنیم. هزینهای که برای ثبت نام پرداخته کرده بودم بعد از پیگیریهای فراوانم و پس از مدت طولانی فقط نصفش را برگرداندند.»  علاوه بر این‌ها پدر و خاله‌های این جوان بهایی نیز بیش از مقطع راهنمایی نتوانستند درس بخوانند و به دلیل مذهب از مدرسه اخراج شده‌اند. 

این نوشته در اخبار دانشگاه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.