حکم ۱۰ سال زندان باقر و سیامک نمازی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


وکیل باقر و سیامک نمازی دو شهروند ایرانی آمریکایی روز دوشنبه ششم شهریور ماه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده حکم ۱۰ سال حبس برای هر دو موکلش در دادگاه تجدید نظر تایید شده است. جرد گنسر، وکیل سیامک و پدر ۸۱ سالهاش باقر نمازی در این گفتوگو اظهار کرده آنها روز یکشنبه پنجم شهریور ماه مطلع شده‌اند دادگاه درخواست تجدیدنظر را رد کرده است.

این وکیل آمریکایی گفت در حالی حکم ۱۰ سال این دو زندانی تایید شده که سیامک و باقر نمازی هر دو از نظر سلامتی در رنج هستند که حاصل حضورشان در زندان اوین است. جرد گنسر گفت سیامک نمازی بیشتر دوران حبسش را در سلول انفرادی گذارنده و «در بازجویی‌ها به شکل ظالمانهای مورد شکنجه قرار گرفته است.» همچنین باقر نمازی که ۸۱ ساله است به دلیل کهولت سن و نزدیک به دو سال حبس در وضعیت نگرانکننده به سر میبرد.   

آقای جرد گنسر با اظهار نگرانی از این وضعیت گفت: «من عمیقا نگران سلامتی هر دو نمازیها هستم که به سرعت سلامتیشان در حال تحلیل رفتن است.» هنوز رسانه‌های داخل ایران گزارشی از این حکم منتشر نکرده‌اند و هیچ مقام قضایی نیز درباره تایید حکم آن‌ها صحبتی نکرده است.»

سیامک نمازی، شهروند ایرانی- آمریکایی و مدیر ایرانی – آمریکایی در ماه ژوئیه ۲۰۱۵۵ از امارات متحده عربی برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرد اما ممنوع الخروج شد و پس از بازجویی های مکرر، اواسط مهر ماه ۱۳۹۴ بازداشت شد. او در دادگاه به اتهام همکاری با دول متخاصم به ۱۰ سال حبس محکوم شد. سیامک نمازی پیش از بازداشت مدیر ایرانی – آمریکایی دفتر برنامه ریزی استراتژیک شرکت نفتی “کرسنت” در امارات بود که پیش از این با چند نهاد آمریکایی مثل مرکز مطالعاتی وودرو ویلسون و بنیاد ملی برای دموکراسی (ند) همکاری علمی و مطالعاتی داشته‌ است. او همچنین از دست‌اندرکاران شرکت مشاوره “آتیه ‌بهار” در ایران هم بوده است.

پس از دستگیری سیامک نمازی، باقر نمازی پدر او برای پیگیری وضعیت فرزندش از آمریکا به ایران آمد اما او نیز روز سوم اسفند ماه ۱۳۹۴ بازداشت شد. آقای باقر نمازی که ۸۱ سال سن دارد پیش از انقلاب ایران، استانداری خوزستان و معاون امور محلی و عمران شهری وزارت کشور ایران بوده است. هر دو آنها در زندان اوین به سر می‌برند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در تاریخ  ۲۷ مهر ۱۳۹۵ خبر از صدور حکم تعدادی از محکومان امنیتی را داد و به طور مشخص با ذکر نام سیامک و پدرش باقر نمازی اعلام کرد آن‌ها هر کدام به  اتهام »جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال حبس در دادگاه انقلاب محکوم شده‌اند. نزار زکا، شهروند لبنانی و مقیم آمریکا که او هم در این خبر اعلام شده بود به ۱۰ سال حبس محکوم شده است، حکمش در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

جرد گنسر، وکیل آمریکایی نمازی‌ها پیش از این روز پنجم اردبیهشت ماه سال جاری در کنفرانسی در شهر وین از دو دولت ایران و امریکا خواست تا این دو زندانی را سریع و بدون شرط آزاد کند.

همچنین بابک نمازی فرزند باقر نمازی نیز از دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا خواست تا به وعده‌اش درباره‌ی آزادی آن‌ها عمل کند. دونالد ترامپ در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵ که در آن زمان کاندیدای ریاست جمهوری بود، گفت  اگر من رییس‌جمهور شوم این حوادث تکرار نخواهند شد. 

کاخ سفید روز جمعه ۲۱ جولای– ۳۰ تیرماه با انتشار بیانیه‌ای به دولت ایران هشدار داد تا زندانیان آمریکایی در ایران کشور  را آزاد کند و گرنه با «عواقب جدی» مواجه خواهد شد. در این بیانیه آمده بود: «نزدیک به چهل سال، ایران از بازداشت‌ها و گروگانگیری‌ها به عنوان ابزار سیاست دولتی استفاده کرده است.»

همچنین نمایندگان کنگره آمریکا روز چهارشنبه چهارم مرداد ماه طی صدور قطعنامه‌ای از ایران خواست تا تمام شهروندان و ساکنان دایمی آمریکایی در این کشور را بی قید و شرط آزاد کند. در این قطعنامه که به اتفاق آرا نمایندگان تصویب شده زندانیان آمریکایی به عنوان«گروگان» حکومت ایران ذکر شدند و درخواست آزادی فوری آن‌ها از سوی دولت ایران شد.

در حال حاضر علاوه بر سیامک و باقر نمازی، زندانیان دوتابعیتی دیگری در زندان اوین با اتهامات و حکم‌های مشابه به سر می‌برند. نازنین زاغری، شهروند ایرانی–بریتانیایی، کمال فروغی، شهروند ایرانی– بریتانیایی، کامران قادری، شهروند ایرانی– اتریشی، صابر حسن پور، شهروند ایرانی– هلندی، نزار زکا، شهروند آمریکایی- لبنانی، رویا صابری نوبخت، شهروند ایرانی – بریتانیایی و کارن وفاداری، شهروند ایرانی– آمریکایی. همچنین احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی است که پیش از بازداشت ساکن کشور سوئد بود.

07.06.96

این نوشته در زندانیان ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.