شیرین عبادی از ایجاد “نفرت و تفرقه” در میان ملیت‌های ایران انتقاد کرد

آژانس کُردپا: شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل حملات اخیر تهران را “دستاویزی برای سرکوب ملیت‌های ایران و ساکت کردن صدای هر منتقد مدنی” عنوان کرد.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و بنیانگذار مرکز حامیان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای به دولتمردان ایران هشدار داد که از ایجاد “نفرت و تفرقه در سطح ملی” پرهیز کنند.

در این بیانیه آمده “احزاب کُردی، فعالین مدنی و سیاسی کُرد قبلا چندین مرتبه خطر نفوذ داعش را در مناطق کُردنشین گوشزد کرده و به حکومت ایران هشدار داده بودند ولی به هشدار آنها توجهی نشد.”

این مدافع حقوق بشر بازداشت شهروندان کُرد و بلوچ به بهانه همکاری با گروه “داعش” را عامل “ایجاد تنش بیشتر و میلیتاریزه نمودن فضای ایران به ویژه در شهرهایی که اکثر ساکنین آن گروه‌های اتنیکی هستند”، دانست.

شیرین عبادی از مقامات امنیتی، دادسرا و دادگاه‌های انقلاب می‌خواهد که به جای مقابله با فعالین مدنی به “سهل‌انگاری” خود در حفظ امنیت اعتراف کنند.

پس از حملات اخیر تهران، نهادهای امنیتی در کردستان ده‌ها تن را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

نهادهای امنیتی تاکنون از احراز هویت بازداشت‌شدگان با عنوان اختصاری نیز خودداری کرده‌اند و از تعداد و هویت بازداشت‌شدگان اطلاع دقیقی در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌دهند.

وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خودافراد بازداشت شده را “عناصر گروهک وهابی داعش” خوانده و آنها را مربوط به “تیم‌های عملیاتی و همچنین سرپُل‌های ارتباطی و تدارکاتی” دانسته ‌است.

این نوشته در خبر ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.