اخطاریه دادسرای تهران برای مادر گلرخ ایرایی؛ «شرط آزادی» آرش صادقی «بازگشت همسرش به زندان» است

گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی عقیدتی که پس از اعتصاب غذای همسرش آرش صادقی روز سه شنبه چهاردهم دی ماه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که «از سوی اجرای احکام جرایم امنیتی دادسرای تهران برای وثیقه گذار او که مادرش است اخطاریه فرستاده شده است.» همچنین با وجود تودیع وثیقه تعین شده برای آرش صادقی، مقام‌های قضایی شرط آزادی او را بازگشت گلرخ به زندان اوین عنوان کرده‌اند.

گلرخ ایرایی گفت که مهلت مرخصی‌اش ۴ روز بود و روز شنبه، هجدهم دی ماه پایان یافته و یک روز بعد احکام جرایم امنیتی دادسرای تهران به مادرش که سند وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی را برای مرخصی او تامین کرده، «اخطاریه» داده و ظرف یک ماه مهلت داده‌اند که او را به زندان معرفی کند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی فعال مدنی زندانی، به دلیل یک «داستان» منتشر نشده که ماموران حین بازرسی خانه و بازداشت همسرش آرش صادقی در خانه آنها پیدا کردند به «توهین به مقدسات و تبلیغ عله نظام» متهم و به شش سال زندان محکوم شده است و این حکم از ۳ آبان ۱۳۹۵ با بازداشت گلرخ و انتقال او به زندان اوین تهران اجرا شد. آرش صادقی بلافاصله از همان روز ۳ آبان ۱۳۹۵ پس از بازداشت و انتقال گلرخ به زندان و در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده و حکم شش سال زندان برای همسرش اعتصاب غذا کرد، او خواهان آزادی همسرش شد و صدور چنین حکمی را برای گلرخ، ناعادلانه خواند. اعتصاب غذای طولانی مدت آرش صادقی و وخامت حال این فعال مدنی زندانی بر اثر اعتصاب غذا در نهایت دادستانی تهران را واداشت تا روز سه شنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۵ گلرخ ایرایی را با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین به «مرخصی» اعزام کند.

گلرخ ایرایی روز جمعه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۵ به کمپین گفت: «روز شنبه چند ساعتی آرش را از زندان به بیمارستان منتقل کرده بودند من برای دیدار او رفته بودم که از دادستانی با مادرم و همچنین وکیلم آقای رئیسیان تماس گرفته و گفته بودند باید به زندان برگردم. همان روز به خود من هم که برای انجام کارهای اداری مربوط به سند وثیقه آرش به دادستانی رفته بودم گفتند باید به زندان بازگردم اما من خودم را به زندان معرفی نکردم چون این رفتار را غیرقانونی می دانم. وقتی تخلف در پرونده ام را پذیرفته و هم رئیس زندان و هم آقای حاجیلو، معاون دادستان، رسما به من گفتند که در پرونده من تخلف صورت گرفته چرا باید مرا به زندان برگردانند؟»

همسر آرش صادقی به کمپین گفت که با وجود تودیع وثیقه تعیین شده برای آزادی آرش صادقی، مقام‌های قضایی از آزادی او امتناع کرده و «شرط آزادی آرش را بازگشت گلرخ  به زندان» عنوان کرده‎اند اما آرش صادقی گفته درصورت بازگشت همسرش به زندان مجددا دست به اعتصاب غذا خواهد زد. او به کمپین گفت: «روز دوشنبه، ۲۰ دی ماه مادرم و آقای رئیسیان همه کارهای سند وثیقه برای آرش را در دادستانی انجام دادند. نامه برای زندان هم برای مرخصی آرش نوشته شد اما در دادستانی گفته‎اند تا زمانی که گلرخ به زندان برنگردد ما این نامه را به زندان فاکس نمی‎کنیم. آقای رئیسیان،وکیلم، هم درخواست تمدید زمان مرخصی مرا کرده بود اما قبول نکرده و گفته بودند امکانش نیست. از آن طرف هم  آرش گفته چون به ما دروغ گفته‎اند و هدف من از اعتصاب غذا این بوده که به تخلف پرونده تو رسیدگی شود اگر به زندان برگردی دوباره اعتصاب غذا را شروع می‎کنم.»

گلرخ ایرایی افزود: «خود دادستان به آرش و آقای حاجیلو معاون دادستان به من گفته بودند که درخواست مرخصی بنویسم و برای مرخصی بیایم اما مرخصی تا زمان اعاده دادرسی تمدید خواهد شد. حالا زیر حرف خودشان زده‎اند و مرخصی را تمدید نمی‎کنند.آقای حاجیلو در زندان به من گفت تخلفی که بابت اتهام توهین به مقدسات در پرونده توشت را ما قبول داریم. یعنی دادستانی پذیرفته این حکم ۵ سال برای این اتهام تخلف بوده. حالا چرا اصرار دارند مرا به زندان برگردانند در حالیکه باید توقف حکم بدهند و من تا اعاده دادرسی آزاد باشم. من حاضر نبودم درخواست “مرخصی” بدهم و با مرخصی بیرون بیایم، قرار بود “توقف حکم” باشد. نهایتا اما مرا در شرایطی قرار دادند و به خاطر شرایط آرش که در اعتصاب غذا بود مجبور شدم مرخصی بیایم تا او اعتصابش را بشکند.”

براساس ماده ۴۷۸ آیین دادرسی کیفری هرگاه اعاده دادرسی یک متهم پذیرفته شود، اجرای حکم او تا صدور حکم مجدد به تعویق میافتد. خانم ایرایی به کمپین گفت که به همین دلیل احضار خود به زندان را «غیرقانونی می داند.»

از سوی دیگر درحالی که برای آرش صادقی وثیقه یک میلیارد تومانی صادر شده بود، گلرخ ایرایی به کمپین گفت: «اول یک میلیارد برای آرش وثیقه خواسته بودند در حد وسع ما نبود بتوانیم تامین کنیم آقای رئیسیان چند بار رفت صحبت کرد و نهایتا قبول کردند مازاد سندی که مادرم برای من گذاشته را برای آرش قبول کنند. سند ما یک میلیارد تومان بود ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه من بود و ۵۰۰ میلیون تومان باقی مانده را هم برای آرش قبول کردند اما تصورم این است که فکر می‎کنند اگر هر دو نفر ما با هم بیرون باشیم ممکن است از اینجا برویم و نمی‎خواهند این اتفاق بیفتد درحالیکه دفعه قبل هم که با وثیقه آزاد شدیم به همین شکل، همین سند بوده و اگر ما می‎خواستیم برویم همان یک سال و نیم این اتفاق می‎افتاد.»

گلرخ ایرایی همچنین «وضعیت جسمانی آرش صادقی را نگران کننده» توصیف کرد و گفت: «وضعیت جسمی آرش زیاد خوب نیست به من می‎گوید خوبم مشکلی ندارم اما هم بندی‎های آرش تماس می‎گیرند و می گویند به شدت معده‎اش مشکل دارد، زخم معده دارد. تهوع زیاد دارد تا چیزی می‎خورد معده نمی‎پذیرد و بالا می‎آورد که همراه با خون است. از دو سه روز پیش هم تنگی نفس دارد. فکر میکنم خیلی ضعیف شده و بدنش الان نمی‎تواند ریکاوری کند. امکاناتی که در زندان و بهداری زندان اوین است نمی‎تواند به آرش کمک کند. برای همین من روز شنبه بیشتر پی گیر بستری شدن آرش در بیمارستان بودم اما احساس می‎کردم خیلی تمایل ندارند آرش بیرون بیاید درحالیکه کارهای سند در حال انجام بود وقتی دیدم این طور است گفتم اگر نهایتا شما فکر می‎کنید آرش بیرون بیاید مشکلی ایجاد می‎شود خود شما از طرف زندان او را به بیمارستان بفرستید. اگر مشکل این است که فکر می‎کنید دورش شلوغ می‎شود و اگر مشکل عکس است ما هزینه بیمارستان آرش را تامین می کنیم شما او را بفرستید بیمارستان و مامور بالای سرش بگذارید. اجازه ملاقات هم ندهید اما درمانش شروع شود چون این چند روز علاوه بر اینکه معده‎اش مشکل دارد تنگی نفس هم شروع شده، روزی یکی دو بار اکسیژن می‎زنند اما حاضر نیستند او را به بیمارستان منتقل کنند.»

همسر آرش صادقی گفت که علیرغم میلش امکان دارد ظرف چند روز آتی خود را به زندان معرفی کند. او به کمپین گفت: «در برگه اخطاریه ۳۰ روز مهلت داده‎اند وثیقه گذار که مادرم است مرا معرفی کند. خیلی آدم‎ها به من می‎گویند اگر برگردی زندان اعتصابی که آرش کرد بی‎نتیجه می‎شود و دستاوردی نداشته اما من چند روزی صبر می‎کنم و احتمالا هفته آینده بروم با اینکه دوست ندارم این کار را بکنم ولی چون بحث جان آرش است احتمالا هفته دیگر این کار را می‎کنم.»

گلرخ ایرایی همچنین درباره وضعیت پرونده و حکم خود و همسرش آرش صادقی به کمپین گفت: «حکم من ۶ سال است اما روزی که مرا به زندان بردند آقای نصیرپور رئیس اجرای احکام به من گفت ماده ۱۳۴ اعمال شده و ۵ سال باید زندان باشم. در پرینت [حکم برای] زندان اما این را مشخص نکردند.  بقیه زندانیان می‎گفتند که پیش می‎آید در پرینت نباشد اما معمولا یک ماه آخر حبس مشخص می‎کنند و تغییرش می‎دهند. برای آرش هم روزی که او را بازداشت کردند آقای نصیری پور در اجرای احکام زمان آزادی او را ۱۴۱۴ اعلام کرد این یعنی عینا ۱۹ سال را در نظر گرفته بودند. وقتی به من گفتند ۱۳۴ برای من اعمال شده درباره آرش سئوال کردم سیستم را نگاه کردند به من شفاها گفتند برای آرش اعمال شده و حکم او با اعمال این ماده ۷ سال و نیم است. البته پرینت ندادند و شفاها گفتند. درباره ۴ سال حکم تعلیقی آرش هم سئوال کردم که گفتند مشخص نیست.»

در ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی آمده است: «در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌کند. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجراء شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌شود. در هر مورد که مجازات فاقد حداقل و حداکثر باشد، اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد تا یک‌چهارم و اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه می‌شود.»

گلرخ ایرایی گفت که وکیلش امیر رئیسیان «به اعاده دادرسی در پرونده او و آرش صادقی خیلی امیدوار است.»

خانم ایرایی روز سه شنبه، چهاردهم دی ۱۳۹۵ به کمپین گفته بود: «ما درخواست اعاده دادرسی کرده ایم و شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور با ریاست آقای نیازی، برای رسیدگی به درخواست ما تعیین شعبه شده است اما آقای صلواتی (قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب) هنوز پرونده را به این شعبه ارسال نکرده است.»

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

1395/10/24

Behrang keshavarz

این نوشته در احضار ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.