احضار مجید مقدم برای تحمل 3 سال حبس در زندان اوین

20161

مجید عابدین زاده مقدم ، فعال مدنی و از بازداشت شدگان کهریزک، روز بیست و نهم مهر ماه از سوی دادسرای زندان اوین برای اجرای حکم سه سال حبس احضار شده که می باید خود را تا پنج روز دیگر به زندان اوین معرفی کند.

این آسیب دیده جریانات ۸۸ و بازداشتگاه مخوف کهریزک تا پیش از بازداشت آخر، از آسیب‌های روحی و روانی وارده در بازداشتگاه کهریزک رنج می‌برد به گونه‌ای که طبق اظهارات اطرافیان وی، تعادل روحی نداشته و با مصرف آرام‌بخش و زیر نظر پزشک تا حدودی به زندگی عادی بازگشته بود.

نام برده اولین بار در 18 تیر سال 88 در جریان اعتراض به نتایج انتخابات در تهران بازداشت و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شده بود که بعد از پنج روز حضور در بازداشتگاه کهریزک به زندان اوین منتقل شد و در آخر، مرداد همان سال با قرار کفالت آزاد شد، اما در 30 خرداد 1393 برای بار دوم بازداشت و یک روز پس از آن آزاد شد.برای سومین بار در تاریخ 12 آذر 1393 و به دلیل مصاحبه ها و فعالیت های مدنی اش توسط قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران  بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین انتقال یافت، و حدودا” سه ماه را در سلول انفرادی گذراند و اسفند ماه همان سال به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

مجید عابدین زاده مقدم  در مدت حبس در بند دو الف سپاه مرتب مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار گرفت تا علیه خود و دوستانش تن به اعتراف دهد

بنا بر اتهامات وارده در دادگاه بدوی تنها چند روز قبل از تولد سی سالگی مجید مقدم، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده وی را به اتهام ” تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” به 6 سال زندان محکوم کرد

یادآور می‌شویم که مجید مقدم جزو چهار تن از بازماندگان کهریزک است که حاضر شد با تمام فشارها و تهدیدها، شکایت خود از سعید مرتضوی را تا رسیدن به نتیجه پیگری نماید.

. این فعال مدنی زندانی پس از حدود 9 ماه بازداشت، در چهارم مرداد ماه 1394 با سپردن قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.سرانجام در اردیبهشت ماه 1395 توسط شعبه 39 دادگاه تجدید نظر تهران حکم شش سال زندان او به 3 سال زندان تقلیل یافت.

از جمله دلایلی که برای بازداشت و زندانی شدن این فعال مدنی بر شمرده اند  مجموعه فعالیت های مسالمت آمیز اوست،  فعالیت هایی نظیر دیدار با همبندی های سابقش ، ملاقات و دلجویی با خانواده هایی که فرزند خود را در جریان حوادث سال 1388 از دست داده بودندو همچنین دیدار با خانواده زندانیان سیاسی.

آقای مقدم به حصر خانگی رهبران جنبش سبز شدیدا انتقاد داشت و همواره سعی بر حمایت از آنها می کرد و همینطور از جمله کسانی بود که در توضیح جزئیات حوادث کهریزک تلاش داشت و مصاحبه هایی انجام داده بود که در خصوص نحوه شکنجه ها  وضعیت غیر انسانی این بازداشتگاه و مرگ سه تن از معترضان افشاگری هایی انجام داد.او  در گروه افردی قرار داشت که علیه مسئولین قضایی و عاملین فاجعه کهریزک اعلام شکایت کرده بود .

موضوع پرونده شکنجه در بازداشتگاه کهریزک و مرگ چند تن از معترضان به نتایج انتخابات سال 88 ، یکی از جنجالی ترین پرونده های بدرفتاری با زندانیان در جمهوری اسلامی است، که با شکایت خانواده های کشته شدگان در این بازداشتگاه پس از هفت سال، در شهریور 1395 نهایتا” منجر به عذر خواهی کتبی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، شد.

مجید مقدم که تا کنون با قید وثیقه آزاد بود میباید تا تاریخ چهارم آبان ماه سال جاری خود را به زندان اوین معرفی کند و دوره محکومیت سه ساله خود را آغاز نماید..

با توجه به وضعیت وخیم روحی و شرایط نابسامان در زندان اوین، و بیم آن می‌رود که سلامت وی در خطر جدی قرار گیرد. کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو 30 مهر ماه

این نوشته در احضار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.