”نه به توزیع شبه هروئین داروخانه ای”

up_a

گوش اگر گوش تو ناله اگر ناله ماست    آنچه البته به جائی نرسد فریاد است

بدنبال  تجمعات گسترده کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان و …. که در اعتراض به حقوق پایمال شده شان درجای جای ایران گرد هم آمده تا بدین وسیله بتوانند صدای خود و همکارانشان به گوش مسئولین برسانندف اینک نوبت به پزشگان و متخصصان ایرانی رسیده است هرچند که بقول معروف گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ماست/آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

در خبر ها آمده بود که روز شنبه 20 شهریور حدود یکصد تن از درمانگران اعتیاد در اعتراض به توزیع داروی اکسی‌کدون در داروخانه‌ها و همچنین واگذاری نظارت بر مراکز ترک اعتیاد به بسیج جامعه پزشکی، در برابر وزارت بهداشت تجمع کردند. زهی تاسف از اینکه خبرگذاری های وابسته به دولت این تجمع انسانی را صنفی اعلام نموده اند حال انکه در دستان این عزیزان پالاکارت هائی بود بیانگر خواسته هایشان:

 “وزارت بهداشت هرویین داروخانه ای را آزاد کرد”

“ملت  مواظب فرزندان خود باشید”

نه به توزیع شبه هروئین داروخانه ای

”واگذاری نظارت بی توجهی به ابلاغیه رهبری است”

روز گذشته، پزشکان درمانگر اعتیاد سراسر کشور با در دست داشتن پلاکاردهایی نظیر”نه به توزیع شبه هروئین داروخانه ای”، “وزارت بهداشت هرویین داروخانه ای را آزاد کرد؛ مواظب فرزندان خود باشید”و”واگذاری نظارت بی توجهی به ابلاغیه رهبری است”،به اقدامات وزارت بهداشت اعتراض کردند.

جناب آقای دکتر رسول دیناروند:

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش ‍پزشکی  دولت تدبیر و امید! 

 رئیس سازمان غذا و دارو

 معاون محترم کامران لنکرانی وزیر بهداشت احمدی نژاد

 استاد فارماسیوتیکس در دانشگاه علوم پزشکی تهران

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 رئیس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران

و عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس کانون بسیج داروسازی جامعه،  که فاجعه  اضافه کردن روغن پالم به شیرهای خوراکی  را نیز در پرونده خود دارد اینک نیز معتقد است : «این دارو برای درمان اعتیاد به کار نمی‌رود و در زمره داروهای درمان اعتیاد مانند متادون و غیره نیست.تراژدی متادون به این دلیل اتفاق افتاد که توزیعش در اختیار درمانگران اعتیاد است و در داروخانه توزیع نمی‌شود. بنابراین ما می‌خواهیم این مشکل را حل کنییم».

یاد آور میشوم که ایشان زمانی در مورد  فاجعه  اضافه کردن روغن پالم به شیرهای خوراکی، طی مصاحبه ای با خبرگزاری فارس  درتاریخ : ۹۳/۰۷/۱۴  میگویند روغن پالم یک نوع روغن خوراکی است و نباید از آن ترسید، مزایا و معایبی دارد که هر کدام در جای خود و در مقایسه با سایر روغنها باید دیده شود، خلاصه کلام این است که روغن پالم از روغن های جامد بسیار بهتر و کم ضررتر است اما در مقایسه با سایر روغن های گیاهی دیگر اسید چرب ترانس بیشتری دارد. ایشان در ادامه و بمنظور پاسخ به اینکه : بالاخره روغن پالم چیست، اگر ضرر دارد چرا با این حجم بالای 700 هزار تنی وارد شد و اگر مفید است چرا این همه مردم را از آن می‌ترسانند؟ میگوید: واقعیت این است که روغن پالم یکی از روغن های خوراکی است که بر اساس کدکس بین‌المللی و استانداردهای ملی این روغن قابل مصرف خوراکی است. در همه دنیا هم این روغن مصرف می‌شود. روغنی نیست که خدای نکرده کسی فکر کند ممنوع المصرف است. روغن گیاهی خوراکی است که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا مصرف خوراکی دارد. ……

آقای دیناروند در مرداد ماه سال جاری بار دیگر طی مصاحبه ای با خبرگذاری ایرنا خبر میدهد که: روغن پالم به طور کلی از تمام انواع لبنیات در کشور حذف و استفاده از این روغن در لبنیات ممنوع شده است و هیچ پروانه تولید فرآورده های لبنی در کشور وجود ندارد که مجوز استفاده از روغن پالم داشته باشد.

اینک نیز آقای است دکتر رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به  تجمع اعتراضی 8 شهریور درمانگران اعتیاد در مقابل ساختمان مرکزی ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به توزیع داروی اکسی کدون با بیان اینکه اعتراض درمانگران اعتیاد قابل قبول نیست، میگوید:: «این دارو برای درمان اعتیاد به کار نمی‌رود و در زمره داروهای درمان اعتیاد مانند متادون و غیره نیست.تراژدی متادون به این دلیل اتفاق افتاد که توزیعش در اختیار درمانگران اعتیاد است و در داروخانه توزیع نمی‌شود. بنابراین ما می‌خواهیم این مشکل را حل کنیم!!.

 آقای دکتر پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیزدر واکنش به تجمع 300 نفری درمانگران اعتیاد در مقابل ساختمان ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تکذیب تجمع این تعداد  ضمن تکذیب تجمع این تعداد از درمانگران میگوید:حداکثر حدود 50 نفر از درمانگران اعتیاد در اعتراض به اقدامات وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی این وزارتخانه به ساختمان مرکزی ستاد مبارزه با مواد مخدر مراجعه کردند. و اعتراض نخست این افراد به توزیع داروی “اکسی کدون” در داروخانه‌های منتخب، بخش خصوصی، بیمارستانی و دولتی  بود و بخش دوم اعتراضشان مربوط به واگذاری نظارت بر مراکز درمانی به بسیج جامعه پزشکی توسط وزارت بهداشت بود.‌ وی توضیح میدهد که سال گذشته مدیرکل وقت غذا و داروی وزارت بهداشت توزیع “اکسی کدون” و داروی “بوپرونورفین بعلاوه نالوکسان” را به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرد که ما بطور رسمی  اعتراض  کردیم و پس از تصویب درکمیته درمان مقرر گردید “اکسی کدون” فقط در داروخانه‌های بیمارستانی و کاملاً کنترل شده به‌عنوان یک داروی ضد درد، مورد استفاده قرار گیرد و داروهای “بوپرونورفین بعلاوه نالوکسان” یز مانند سایر داروهای درمان اعتیاد در دسترس مراکز درمانی باشد اما
متأسفانه  پس از گذشت تقریبی یکسال از این موضوع،  دکتر محمود بیگلر  مدیرکل جدید غذا و داروی وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای یک‌ جانبه و بدون توجه به مصوبه کمیته درمان، توزیع این دو دارو را در داروخانه‌های منتخب، خصوصی، دولتی و بیمارستانی اعلام کرد. وی بیان داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتقاد دارد دسترسی به داروی “اکسی کدون” با این وسعت از طریق داروخانه‌ها ما را با یک سونامی سوءمصرف و اعتیاد به آن، روبرو خواهد کرد.

نکته مهم: قرص “اکسی کدون” یکی از اعتیاد آورترین و مشهورترین قرصهای ضد درداست که در آمریکا به دلیل مشابهت ساختاری و تاثیرات اعتیادی با هرویین به عنوان “شبه هرویین ” شناخته می شود و بدلیل شیوع اعتیاد فاجعه آمیز، توزیع آن در آمریکا نیز محدود شده است، ولی در ایران ما توسط وزارت بهداشت روانه بازار شد تا به گفته معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر احتمال وقوع فاجعه ای مشابه ترامادول در ایران قوت بیشتری بگیرد.

ذکر این نکته هم ضروری است که  وزارت بهداشت هفته گذشته در توجیه این توزیع غیر قانونی “تحت فشار قرار گرفتن توسط سازمان بهداشت جهانی برای توزیع داروی مخدر” را دلیل این اقدام می داند!!!

گفتنی است این تجمع پس از ۳ ساعت با حضور مسئولین ارشد وزارت بهداشت در جمع پزشکان و تشکیل جلسه با نمایندگان آنها به پایان رسید.

با توجه به اختلاف نظر سازمان غذا و دارو و ستاد مبارزه با مواد مخدر، باشد مسئولین ارشد وزارت بهداشت به همراه سایر مسئولین غیر مسئول به تصمیمی با اهداف بشر دوستانه اتخاذ نمایند. کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو 22 شهریور

این نوشته در اعتراض و تجمع ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به ”نه به توزیع شبه هروئین داروخانه ای”

  1. نوید ناییینی می‌گوید:

    به نظر من این اعتراضات از طرف پزشکان درمانگر اعتیاد فقط به خاطر این هست که داره بیزنسشون یا شغل دومشون به خطر میافته چون در مراکز ترک اعتیاد علاوه بر هزینه دارو هر ماه مبلغ قابل توجهی به عنوان شهریه دریافت میشه که در برابر اون تقریبا کاری غیر از تحویل دارو به بیمار انجام نمیدن و روانشناسان این مراکز هم خدمات مفیدی انجام نمیدن و فاجعه اونجایی رخ میده که متاسفانه در این مراکز هر بیمار یک مشتری ماهانه به حساب میاد. امیدوارم مردم جوگیر نشن و بدونن اون پلاکاردها به خاطر چیه!!! حرفای خیلی زیادی دارم امیدوارم باز هم فرصت پیدا کنم.

  2. Komitte Daneshjoo می‌گوید:

    این هم دیدگاهی است که میتونه درست باشه اونم با اون بلبشوئی که توی مملکته و هذکی واسه پول هرررررررررر کاری رو لنجام میده ولی طرف مقابل هم آخه در همین اندیشه هست ، فکر کنید دارو های مخدر همیشه در داروخانه ها هم قفسه جداگانه باید داشته باشه و از طرف جامعه داروسازان و بویژه سازمان نظام پزشکی کنترل میشه که آیا فقل داره یانه؟ آیا هر بار بعد از باز کردن و داروی لازم برای نسخه را آماده کردن، مجددا قفل میشه یا نه؟ که در صورت تخلف مسئول داروخانه باید پاسخگو باشه، حالا داروهای مخدر هم رفت زیر نظر بسیج؟ بسیجی که با یک کیک یزدی و یک ساندیس میشه خریدش؟ لطفا این قسمت رو بخونین: بخش دوم اعتراضشان مربوط به واگذاری نظارت بر مراکز درمانی به بسیج جامعه پزشکی توسط وزارت بهداشت بود.‌ وی توضیح میدهد که سال گذشته مدیرکل وقت غذا و داروی وزارت بهداشت توزیع “اکسی کدون” و داروی “بوپرونورفین بعلاوه نالوکسان” را به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرد که ما بطور رسمی اعتراض کردیم و پس از تصویب درکمیته درمان مقرر گردید “اکسی کدون” فقط در داروخانه‌های بیمارستانی و کاملاً کنترل شده به‌عنوان یک داروی ضد درد، مورد استفاده قرار گیرد و داروهای “بوپرونورفین بعلاوه نالوکسان” یز مانند سایر داروهای درمان اعتیاد در دسترس مراکز درمانی باشد اما
    متأسفانه پس از گذشت تقریبی یکسال از این موضوع، دکتر محمود بیگلر مدیرکل جدید غذا و داروی وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای یک‌ جانبه و بدون توجه به مصوبه کمیته درمان، توزیع این دو دارو را در داروخانه‌های منتخب، خصوصی، دولتی و بیمارستانی اعلام کرد. جناب نائینی عزیز مرسی از نظر شما ما را از راهنمائی های خود محروم نسازید.

دیدگاه‌ها بسته هستند.