گزارش ماهیانه نقض حقوق دانشجویان کردستان و ایران

ماه امسال، ١٣ دانشجو توسط نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم اسلامی ایران بازداشت و ٢ دانشجوی دیگر نیز از سوی نهادهای امنیتی رژیم مورد بازجویی قرار گرفته و ۵ دانشجوی دیگر از ادامه تحصیل محروم شده‎اند. [1]

وب سایت خویندکار، هر ماه گزارشی را تحت عنوان ” خویندکار”( دانشجو) منتشر می‎نماید و در این گزارش، موارد بازداشت و نقض حقوق دانشجویان در ایران و کوردستان را اعلام و مورد بررسی قرار می‎دهد.

به طور کلی در بهمن‎ماه امسال، ٢٠ مورد نقض حقوق دانشجویان کورد و غیر کورد انجام شده که از این میان، ١٣ مورد آن مربوط به بازداشت دانشجویان می‎باشد.

بازداشت دانشجویان

[2]در تاریخ ۵ بهمن‎ماه ١٣٩٢، ٣ دانشجوی کورد اهل شهرستان مریوان در استان سنه توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت شدند.

“دانا لنج‎آبادی”، “آرش مولودی” و “هیمن بیگلری”، ٣ فعال دانشجویی هستند که پس از بازداشت، به مکان نامعلومی منتقل شده‎اند.

در ادامه‎ی روند بازداشت‎ها، ۶ دانشجوی دیگر کورد به نام‎های “عارف محمدی”، “یونس محمدی”، “امید رحمانی”، “خبات محمدی”، “سیروان محمدی” و “کاوه فتحی” توسط نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات استان کرماشان بازداشت شدند.

این دانشجویان و اساتید و آموزگاران کورد، در محل کار و منزل خویش در شهر کامیاران بازداشت شده‎اند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، در میان بازداشت‎شدگان، ” کاوه فتحی” مدرس دانشگاه پیام نور می‎باشد و در منزل خویش بازداشت شده است.

شایان ذکر است که نیروهای امنیتی پس از بازداشت این فعالین دانشجویی، وسایل شخصی آنها را با خود برده‎اند.

در همین ارتباط، ۴ فعال دانشجویی دیگر نیز در شهرهای تهران و مشهد توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت و به زندان منتقل شده‎اند.

هویت این ۴ فعال دانشجویی، “مسلم بوشهریان”، “ساسان جنتیان”، “رضا آل‎ناصر” و “سیاوش جنتیان” اعلام شده است و گفته می‎شود مسلم بوشهریان در زمان مراجعه به فرودگاه بازداشت شده است.

این موج بازداشت در حالیست که دولت “تدبیر و امید” در زمان روی کار آمدن و حتی در زمان تبلیغات انتخاباتی ، وعده‎ی بهبود وضعیت دانشجویان را داده بود، اما به گفته‎ی فعالین دانشجویی و حقوق بشر، فشار بر دانشجوبان همچنان ادامه دارد.

احضار دانشجویان به نهادهای امنیتی

[3]در بهمن‎ماه و در ادامه‎ی روند اعمال فشار بر فعالین دانشجویی کورد در شهر مریوان، یک فعال دیگر نیز به نهادهای امنیتی رژیم احضار شده است. این فعال دانشجویی که “سوران دانشور” نام دارد، مورد بازجویی قرار گرفته و از سوی نیروهای امنیتی رژیم تحت فشار فراوانی بوده است.

از این فعال دانشجویی خواسته شده بود که در تاریخ ۶ بهمن‎ماه، خود را به ستاد خبری ادره‎ی اطلاعات شهر مریوان معرفی نماید.

این شهروند کرد در تاریخ ١۴ آبان امسال نیز در یک تظاهرات اعتراضی علیه اعدام فعالان سیاسی کرد که در شهر مریوان برگزار گردید، دستگیر شد.

از دیگر سو مهدی امانی فعال دانشجویی در دانشگاه یزد، به اداره اطلاعات فراخوانده شد.

این در حالی است که انتظار آن می رفت که با تغییر رئیس دانشگاه یزد فضای سیاسی و امنیتی این دانشگاه کمی بازتر شود. به گفته دانشجویان این دانشگاه فضای امنیتیی در این دانشگاه همچون گذشته حاکم است.

محرومیت از تحصیل

[4]در بهمن ماه امسال حراست دانشگاه پیام نور مریوان با حکم مستقیم اداره اطلاعات سه دانشجوی این دانشگاه را از تحصیل محروم ساخت.

دانا امینی دانشجوی علوم اجتماعی، سوران راوش دانشجوی رشته کشاورزی و میثم جوانمیری دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور، سه دانشجوی کردی بودند که از تحصیل محروم شدند.

گیتا گوران نام دانشجوی دیگری است که در بهمن ماه توسط مسئولان دانشگاه رازی کرماشان از تحصیل محروم گردید.

بنا به اخبار منتشر شده این دانشجو به علت اعتقاد به آیین بهایی از تحصیل محروم گردیده و پیشتر نیز در آذر ماه امسال به این دانشجوی دختر اعلام کرده بودند که حق ورود به محوطه دانشگاه را ندارد.

در ادامه فشارها علیه پیروان آیین یاری، دانشجوی دیگری به نام فرشاد فرزان، دانشجوی دانشگاه فنی “شهید باهنر” تهران از ادامه تحصیل بازماند.این دانشجو بعد از گذراندن یک ترم تحصیل در رشته کارشناسی در تاریخ یکم بهمن ماه اجازه ورود به دانشگاه را نیافت.

این نوشته در گزارش ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به گزارش ماهیانه نقض حقوق دانشجویان کردستان و ایران

  1. علی می‌گوید:

    مهندس احسان فتاحی نویسنده ونخبه کورد
    زیرفشاراطلاعات ایران هست.وبعدازدستگیرهای متعددالان ناپدیدشده
    لطفن به سایت http://www.shamsweb.orggمراجعه وخبررسانی کنید

دیدگاه‌ها بسته هستند.